Dnes si povíme co jsou to prameny a jak je můžeme jednoduše rozdělit.
Část vody, která se dostane v podobě srážek na zemský povrch po něm odtéká a část se vsakuje do země. V zemi voda protéká poréznímí či rozpukanými horninami dolů dokud nedosáhne hladiny podzemní vody nebo nepropusné vrstvy. Pokud není hladina podzemní vody vodorovná dochází dále k proudění vody bočním směrem stejně jako pokud narazí na nakloněnou nepropustnou vrstvu. Prosakující voda i hladina podzemní vody se může v určitých místech dostat na zemský povrch - taková místa pak nazýváme jako prameny. Jako pramen se tedy označuje vývěr podzemní vody na zemském povrchu ale také pod hladinou vody v řekách, jezerech či mořích.
Podzemní voda může sestupvat propustnými horninami a na nižších místech povrchu může volně vytékat, může na povrch přetékat v místech, kde naráží na nepropustné horniny, a nebo vystupuje k povrchu působením tlaku. Podle toho se také prameny dělí na
sestupné a
vzestupné.
Sestupné prameny vznikají na místech, kde se nepropusná vrstva nebo hladina podzemní vody sklání ve směru vývěru vody a voda tak vytéká samospádem.
Příklady sestupných pramenů:

údolní

suťový

vrstevní

přetékající
Vzestupné prameny vznikají na místech, kde voda vyvěrá proti směru gravitace v důsledku přetlaku (způsobeného např. plyny) nebo hydrostatického tlaku vyvolaného vodou, která se nachází výše (princip spojených nádob).
Příklady vzestupných pramenů:

vrstevní

zlomový
Kromě tohoto způsobu dělení můžeme dále vyčlenit například prameny minerální nebo termální (jejich teplota převyšuje běžné teploty vzduchu).