GeoWeb

geologický informační server
Skok na navigaci
GeoWeb > Dotazy z geologie > Dotaz č. 33 vítr

Dotaz: vítr

Potřebuju vědět, jakou má vítr činnost.Tak jsem se chtěla zeptat, jestli byste mi nepomohli :)

Geologickou činnost větru lze rozdělit na zvětrávání, transport materiálu a usazování materiálu (stejně lze rozdělit i činnost dalších geologických činitelů, které působí z vnějšku na zemský povrch jako například voda, led atd.)

Zvětrávání (rušivá činnost větru) se odehrává buďto abrazí, kdy vítr spolu s částicemi, které unáší, obrušuje skály a uvolňuje z nich další materiál (největší abrazní (obrusnou) schopnost mají větší částice, kterých vítr nejvíce unáší do 0,5 metru od země, je logické že při zemi má abraze nejvyšší účinek). Kromě abraze se rušivá činnost větru projevuje také deflací (odváváním), kdy jsou odvávány menší zrna prachu a písku ze země. Deflace se uplatňuje jen v případě že jsou na povrchu jemné nezpevněné částice. Pokud je deflace dlouhodobá vzniká tzv. pouštní dlažba, čož jsou kameny, které zůstavájí na místě a které byly odkryty při odvávání písku (ty vítr neodnese, protože jsou příliš těžké, ale písek, ve kterém byly, již byl odvát).

Transport větrem může probíhat třemi způsoby: v suspenzi, saltací a válením. Účinnost větrného transportu je dána především jeho rychlostí. V suspenzi se transportuje jen nejjemnější materiál avšak vzdálenosti mohou být ohromné (např. písek ze Sahary se dostává až do Evropy). Přiložený obrázek ukazauje písečnou bouři ze Sahary - obrovské množství materiálu je v suspenzi transportováno na velkou vzdálenost. Saltací se transportují trošku větší zrna. Saltace nastane když na zem narazí zrno, které vymrští další zrna, která mohou být na malý okamžik unášena turbulentním prouděním větru. Jestě větší zrna se pak mohou díky účinkům větru válet po zemi.

Sedimentace (usazování) materiálu transportovaného větrem nastane, když vítr stratí rychlost (tím klesá unášecí schopnost větru). Částice se na zemském povrchu ukládají v podobě dun různého tvaru a vnitřního uspořádání. Konkrétní tvary dun závisí na rychlosti větru, velikosti částic, množštví materiálu atd.

Geologická činnost větru je nejvíce patrná v pouštích, kde je dostatek jemného nezpevněného materiálu a málo vegetace.

K odpovědi připojuji odkaz na stránku o větrných procesech (bohužel v angličině).
Prohlížení geologických map on-line
Geologické mapy ČR on-line

Provoz stránek sponzorují:










Top Geo Group
G-Consult
GeoWeb © 1999 - 2024 Pavel Bokr, kontakt info zavináč gweb tečka cz Navštivte: Lechat Interactive Webdesign