GeoWeb

geologický informační server
Skok na navigaci
GeoWeb > Dotazy z geologie > Dotaz č. 561 šárecké kuličky (konkrece)

Dotaz: šárecké kuličky (konkrece)

Našel jsem kámen kterému se říká Šárecká koule. Slišel jsem že je to meteoryt nebo sopečná puma,můžete mi poradit co to vlastně je.

Jedná se patrně o tzv. šárecké kuličky, které se dají najít v Praze a okolí (také v okolí Rokycan, kde se jim říká rokycanské kuičky) - pokud jste měl na mysli něco jiného pak mi odepište. Šárecké kuličky jsou konkrece spodnoordovického stáří (starší prvohory) a jsou známé tím, že se v nich vyskytují zkameněliny například trilobitů.

Konkrece jsou útvary většinou kulovitého tvaru v usazených horninách, které vznikly akumulací (nahromaděním) minerálních látek - tyto látky se mohli se vylučovali, kolem nějakého růstového centra jako mohla být například nějaká zkamenělina. Na některých lokalitách jsou konkrece známé nálezy zkamenělin. Nejedná se tedy ani o meteority ani o sopečné pumy.

K odpovědi připojuji obrázek konkrece jiného stáří(ta je ještě uvnitř vrstev usazenin, jinak šárecké (rokycanské) kuličky se často nacházejí volně na polích). Šáreckou kuličku bohužel na fotografii nemám.
Prohlížení geologických map on-line
Geologické mapy ČR on-line

Provoz stránek sponzorují:


Top Geo Group
G-Consult
GeoWeb © 1999 - 2018 Pavel Bokr, kontakt info zavináč gweb tečka cz Navštivte: Lechat Interactive Webdesign