GeoWeb

geologický informační server
Skok na navigaci
GeoWeb > Dotazy z geologie > Dotaz č. 916 zkameněliny, sopečné usazeniny, výlevné horniny

Dotaz: zkameněliny, sopečné usazeniny, výlevné horniny

Dobrý den! V testu z geologie 1B je správná odpověď, že nejvíce zkamenělin je v usazených horninách. V sopečném bahnu a popelu se tuším nalézá také dost zkamenělin. Není sopečný popel výlevná hornina? Není správná odpověď v usazených a výlevných?

Děkuji vám za tento dotaz, pokusím se to nejak vysvětlit. Já se domnívám, že v tom testu je to správně.

Horniny jako sopečné bahno či popel jsou usazené horniny (sopečné bahno je sopečný popel a prach smísený s vodou) - sice je to materiál vyvržený sopečnou činností, ale jedná se o materiál usazený a tím že se to usadí jsou z toho vlastně usazené (sedimentární) horniny - i když ten materíál je vulkanického původu a netrvá moc dlouho než dojde k jeho usazení - jedná se o tzv. vulkanoklastické sedimenty (sopečné úlomkovité uzaseniny), ale lokálně to v určitých lokalitách může být i naopak.

Jinak samozřejmě máte pravdu, že v těchto horninách se hojně nacházejí zkameněliny - sopečné erupce mohli vést k vymírání a zároveň byl organický materiál rychle překryt sedimentem a nastaly tedy ideální podmínky pro vznik zkamenělin. Nicméně když se to vezme na množství tak i když jsou tyto výskyty významné, myslím si, že i tak se dá řící, že obecně větší roli v objemu zkamenělin hrají "normální" usazené horniny.

Sopečný popel a prach nejsou tedy výlevné horniny. Mezi výlevné horniny se řadí horniny, které vznikly tuhnutím lávy (magmatu, které se dostalo na zemský povrch) a jedná se například o čediče, ryolity, andezity, atd. a v těch zkameněliny nenajdeme - to by totiž ty zkameněliny museli být v té lávě, ze které tuhnutím výlevné horniny vznikají.

Doufám, že je to alespoň trošku jasné a ještě jednou děkuji, že jste tu tuto věc zmínil.

Datum: 2005-05-27 18:35:30
Prohlížení geologických map on-line
Geologické mapy ČR on-line

Provoz stránek sponzorují:










Top Geo Group
G-Consult
GeoWeb © 1999 - 2024 Pavel Bokr, kontakt info zavináč gweb tečka cz Navštivte: Lechat Interactive Webdesign